A Kibéden működő tájházban betekintést nyerhetünk a falú és vidékének múltjába, megismerhetjük a nép mindennapi életéhez tartozó különböző mesterségeket és az alkalmazott szerszámokat, eszközöket. Számos mesterség kötődik az állattartáshoz és a földműveléshez, mint pl. a kovács, a szűcs, vagy a mindennapi élethez, mint pl. az ács, a cipész, a szabó, a kádár stb. Az ezekhez kapcsolódó eszközök, szerszámok egy régi világba vezetik be az érdeklődőt.
Évszázadokon keresztül a falusi asszonyok maguk dolgozták fel a növényi és állati alapanyagokat, készítették a textíliákat. Megismerhetjük a gyapjúfeldolgozás, a szőnyegkészítés (a durga), a textília készítés fortélyait és eszközeit (szövőszéket, rokkát, tekerőt, csörlőt, orsót, fésűt, ványolót stb).
A székely népviselet mai napig fennmaradt. Igaz mára már csak ünnepnapokon, vallási, vagy történelmi ünnepek alkalmával, vagy bizonyos hagyományok megtartásakor viselik. A Küküllő menti, Sóvidéki, Udvarhely környéki népviseletből láthatnak kiállított darabokat.
|