Az erdélyi tájak közül sokarcúságával és változatos felépítésével kitűnik az Erdélyi-Érchegység, melynek a felszínhez közel lévő nemes-és színesérc telepeit igen korán felfedezték és bányászták.
A térség a középkorban is Európa egyik leggazdagabb nemesfém bányavidéke volt. A fontosabb bányák egy hozzávetőlegesen szabálytalan négyszög alakú területen helyezkedtek el, ezért nevezik ezt a bányavidéket Aranynégyszögnek. Az egyik legrégebbi bányavárosa Verespatak. A városképen most is látszik, hogy valaha jómódú, bájos kisváros lehetett. A római birodalom egyik fontos aranybányája volt, később Magyarország aranybevételének jelentős része származott innen.
Az egykori Aranynégyszög turistalátványossága a Detonáta. A hegy Verespatak felől két óra alatt elérhető. Utunk végén feljutunk a csúcsra, a Kopasz-Detonátára, érdemes körüljárni a sziklaalakzatot, mert minden irányból változatos formákat mutat. A bazaltképződmény nyugati irányból nézve a legvadabb és legmagasabb, s onnan látszik teljes kiterjedésében a sok ezernyi hosszú oszlopból felépülő hatalmas, 400 m hosszúságban 100 méternyire a környezete fölé magasodó sziklafal.
|