Alcsík, Csíkszék fiúszéke volt. Ma egy nyújtott kör alakú medence képe tárul elénk. Vízfolyásai, az Olt és a Fiság.
Ez a táj természeti értékekben bővelkedik. A borvíz kincs és a mofetta feltörések a fejlődő gyógy-idegenforgalom alapja. Szentimrefürdő, vagy ismertebb nevén Büdösfürdő Székelyföld egyik leghatásosabbnak vélt gyógyhelye.
Csíkkozmástól délre három, mintaszerűen rendbe hozott szabadtéri gyógyfürdő is van, a mofettával is rendelkező lázárfalvi Nyírfürdő, Sószékfürdő és Sóskútfürdő. Egészen különleges és egyedi, ahogy a kellemes környezetben a feltörő gyógyvízre fadeszkákból medencéket építettek.
Tusnádfürdő gyönyörű környezetben, az Olt folyó völgyében, fekszik.
Az 1800-as évek végén Hankó János még ezt látta:
„Ott, hol az Olt folyónak évtizedekig tartó munkája tátongó rést ütött a Hargita sziklavárán, Csíkvármegye déli részén, a regényes tusnádi szorosban, fenyvesektől benőtt hegyek által védett helyen fekszik Erdély gyöngye: a szép Tusnád fürdő…. Fenn a sziklafalon az ős fenyőerdő koronái zúgnak, balzsamos illatot árasztva szét a legtisztább hegyi levegőben, alant az Olt hullámai csattognak, szilaj rohanással vágtatva alá a megostromlott szikla-lépcsőkön Háromszéknek aranykalászt ringató rónája felé…. A svájczi stylben épűlt csinosabbnál-csinosabb épületek három sorban terülnek el egymás fölött.” A Monarchia egykori elegáns fürdőhelye mára elvesztette régi báját.
Alcsíkot a pityóka hazájának is hívják. Keletre a Fiság és az Uz vízfolyások mentén kellemes kirándulásokat tehetünk.
|