Az erdélyi szászok egykor közel negyedmilliós közössége a kétezres évekre alig több mint 15 ezer főre apadt. Mértanilag megtervezett városaikban, védelmi funkciót is betöltő falvaikban ma már jobbára csak építészeti emlékeik maradtak. Segesvárt sokan a szász városépítkezés legszebb példájaként tartják számon. Nem véletlenül − a Nagy-Küküllő romantikus völgyében elterülő város zegzugos utcáinak, épségben megmaradt városfalainak, polgárházainak és kicsiny sikátorainak együttese valóban méltó lenyomata a szászság szorgalmának és szépérzékének.
Gróf Teleki Domokos 1795-ben így írt Segesvárról: „Ez a szász királyi város a magáról nevezett szász székben, a Nagy-Küköllő mellett fekszik; hegyektől körül vagyon véve. Az 1198-dik esztendőre teszik építésének idejét. Két része van: az első a felsőváros, vagyis a vár, a másik része pedig az alsóváros.1) A vár egy hegyen van, kerítéssel és sok erős bástyákkal vagyon megerősítve, hajdan erős lehetett, de már most a kerítése sok helyeken leromlott és meghasadozott.A hegynek egyik része a másik részénél sokkal magosabb; ezen fekszik a nagy és régi evángelikum templom és egy újonnan épült gimnázium, de egyéb épület nincsen. A várnak pedig kőfalai és bástyái erre a magosobb részre is felvonulnak; de régenten ennek a résznek külön erősítése is volt.2) Az alsóváros a hegynek, melyen a vár vagyon építve, éppen tövében fekszik, és azt félig körülveszi, hosszan és görbén a vár alatt elnyúlván. Régen kerítése volt, de már most semmi nincsen, hanem a bemenő kapui megvagynak, mint más kerített városoknak; egyik végén egy, a másik végén két kaput láttam.A Nagy-Küköllő ezen két kapu mellett foly el, melynek egyikénél ezen a vízen egy malom, a másikánál pedig egy híd vagyon helyheztetve. Az alsóvárosnak főutcája (mert a többi tekintetet nem is érdemel) elnyúlik a bemenő kaputól fogva egészen a kimenő kapuig, de nem egyenesen, sőt inkább görbén mégyen, a város tágas piacát közbenvévén…A várban a nevezetesebb épületek: a nagy és régi evángelikum templom, mely a hegynek magosabb részén áll, és emellett az új és még építésben lévő, igen szépen készülő nagy oskolaház; ehhez a templomhoz egy hosszú, fedett grádics vezet. Ezenkívül vagyon a várban egy más evángelikum templom, amelybe rendszerint szoktak járni a várbeli lakosok, mert a hegyen lévőbe csak vasárnaponként van isteni tisztelet. Az alsóvárosban is vagyon még egy evangel. templom. Van a várban egy katolikum templom is, mely a franciskánus barátoké. Említhetem még a nevezetes épületek között a szék s egyszersmind a város tanácsházát. A várban többnyire régiek az épületek, de vagynak sok csinosok is köztök; majd mind egyemeletű kőházak, hanem sok felette megromlattakat lehet látni a kisebb utcákon.“
városban született Georg Daniel Teutsch evangélikus püspök, a szászok jogainak védője. Szintén itt született Apor Vilmos győri püspök, aki a szovjet katonák követelésével dacolva sem adta ki a hozzá menekült magyar nőket. Segesvár másik jelentős szülötte volt Vlad Ţepeş havasalföldi fejedelem, a legendás Dracula előképe. A középkori várnegyed az UNESCO világörökség részét képezi.
|