A kolozsvári régi városháza, más néven tanácsház a Fő tér déli oldalán található.
A tanácsház első írásos említése 1537-ből való. Ezt a korábbi épületet 1650-ben reneszánsz stílusban átépítették; a feljegyzések szerint a homlokzatát a hét szabad királyi város címere, és több mint hatvan latin mondás díszítette. Földszintjén a százférfiak tanácskoztak, az emeletét a szenátorok használták. Volt egy kis tornya, amelynek a harangja a halálos ítéleteket jelezte.
Miután 1775-ben és 1798-ban tűzvész pusztította az épületet, a város új tanácsház építését határozta el. 1841-ben fogadták el Kagerbauer Antal terveit, 1842-ben elkezdték a régi épület bontását és 1843 novemberében tették le a jelenlegi épület alapkövét. A városlakóknak kötelező volt pénzzel vagy munkával besegíteni az építkezésbe. A városházát 1845. szeptember 16-án szentelték fel.
A kapualjban a városfalból kiemelt címerek voltak láthatóak, amelyeket 1986-ban a Történelmi Múzeumba szállítottak.
1991-ben a városházát áttelepítették a korábbi vármegyeháza épületébe. Azóta a Fő téri épületben városi tanácsi irodák, minisztériumok megyei kirendeltségei, civil szervezetek, az ortodox esperesség és a Nagy-Románia Párt kaptak helyet.
|