A kolozsvári Toldalagi–Korda-palota, a város egyik barokk műemléke, a Király (Ion I. C. Brătianu) és Minorita (Hermann Oberth) utcák sarkán áll. Építtetői Tholdalagi László tordai alispán (1748–1806) és felesége, Korda Anna (?–1820) voltak.
A ház terve már a 18. század utolsó évtizedeiben foglalkoztatta a grófot. Toldalagi László valószínűleg hivatalos működése során ismerte meg az olasz Carlo Justit, aki geometra provincialis-ként a kormányszék szolgálatában állt, és 1800-ban őt bízta meg a kolozsvári palota felépítésével. A terv és a költségvetés 1801-ben készült el, az alapokat 1803-ban ásták ki, maga az építkezés 1804–1809 között tartott. 1805. március 5-én Toldalagi László elhunyt, de felesége folytatta az építkezést.
Az oszlopos kapuzatot és a főlépcső balusztrádját Kocsárdi Mihály kőfaragó, az ablakrácsokat és az erkély empire korlátját Ungvári Imre lakatosmester, a homlokzati erkély feletti két címeres emléktáblát pedig Csűrös Károly festő készítette. Az ablakrácsok Ungvári István munkái.
A ház avatásán Hegedüs Sámuel református lelkész mondott beszédet, amely Az igaz ember' házának virágzása. Egy elmélkedésben. Mellyet elmondott az idvezült gróf Toldalagi László által elkezdett, és kegyes özvegye gróf Korda Anna úr aszszony ő nagysága által elvégzett házban, midőn a' tisztelt özvegy grófné abban való lakását isteni tisztelettel elkezdette vólna. címmel 1812-ben nyomtatásban is megjelent. Miután Korda Anna 1820-ban gyermektelenül halálozott el, a ház nővérének unokáira, az iktári Bethlen család leszármazottaira szállt, majd 1871-től a Bánffy grófoké lett.
Az épületben született Bánffy Miklós és Reményik Sándor.
Az 1890-es évektől kezdve egészen 1902-ig, az igazságügyi palota megépüléséig az emeletet a városi járásbíróság bérelte. A helyére 1918 végéig a zenekonzervatórium költözött. 1903 és 1906 között az épület egy részét az Erdélyi Múzeum-Egyesület bérelte. Bánffy Miklós, az utolsó magánszemély tulajdonos, végrendeletében az Erdélyi Református Egyházkerületre hagyta az ingatlant. Jelenleg a Babeş–Bolyai Tudományegyetem irodaépülete, illetve a Matematika Kar szakkönyvtára is itt található.
|